Nejjedovatější rostlina

Nejjedovatější rostlinou na světě je skočec obecný Ricinus communis. Ve své domovině (severovýchodní Afrika a jihozápadní Asie) dorůstá výšky až 8 m. V našich klimatických podmínkách dosahuje nejčastěji 3-4 m. Této výšky dosáhne skočec za jeden rok. Rostlina má zajímavé, dlanitě dělené načervenalé listy. Pěstuje se v zahradách a parcích jako ozdobná, solitérní a velmi dominantní rostlina.

Skočec obecný

Plodem skočce je pichlavá ostnitá tobolka obsahující 1 až 2 cm velká semena. V době zrání obal puká a doslova z něj tyto semena vyskakují.

Semena obsahují velmi nebezpečný ricin. Je to bílkovinný toxin, který funguje jako tzv. buněčný jed. Lékařský výzkum doufal, že by se mohl používat k likvidaci rakovinných buněk, ale většina expertů usoudila, že je to moc jedovatá látka pro léčení lidí.

Nejjedovatější rostlina v ČR

Oměj šalamounek Aconitum plicatum je vytrvalá, prudce jedovatá rostlina z čeledi pryskyřníkovitých. Patří mezi ohrožené druhy rostlin České republiky. Je to vytrvalá 50 až 150 cm vysoká bylina. Lodyha je vzpřímená, pevná a lysá. Listy jsou střídavé, řapíkaté, dlanitě dělené se třemi laločnatými úkrojky.

Kvete od května do srpna. Vyskytuje se podél horských potoků, na okrajích rašelinišť, ve světlinách smrčin

Oměj šalamounek

Obsahuje prudký jed akonitin. Proto se jí vyhýbají jak býložravci, ale také např. myši. Smrtelná dávka čistého akonitinu pro člověka je 3-4 mg, staly se však I případy, kdy došlo k úmrtí I při nižším množství látky. Smrt nastává po 2-6 hodinách, někdy I po 15-30 minutách.